top of page

ДИЗАЈН ОДЕЋЕ ТРЕЋА ГОДИНА:

Припреме наставних јединица:

                                                        ПРИПРЕМА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

 

НАСТАВНИК: Жељко Радић

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Естетско обликовање

СМЕР: Моделар одеће-оглед

РАЗРЕД: 3.

НАСТАВНА ТЕМА: Историја текстила и одеће-костима

НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Регентски стил и Рококо

ТИП ЧАСА: Обрада новог градива

ЦИЉ ЧАСА: Упознавање са најважнијим феноменима регентског стила и Рокока, стицање знања о основним карактеристикама текстила и костима  и развијање стваралачког приступа и осећаја ликовно-естетска решења.

ЗАДАЦИ ЧАСА : Препознавање општих карактеристика текстила и костима, препознавање праваца који су утицалина модна кретања у 20. веку и представљање историјских костима одговарајућим ликовним техникама.

ОБЛИК РАДА: Фронтални, индивидуални

НАСТАВНЕ МЕТОДЕ: монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна

НАСТАВНА СРЕДСТВА: Уџбеник, скрипте, наставни листићи, репродукције

ПОМОЋНА ТЕХНИЧКА СРЕДСТВА: Школска табла, креда, рачунар

КОРЕЛАЦИЈА: Дизај одеће, Конструкција и моделованје одеће

ЛИТЕРАТУРА: Ликовна уметност за гимназије и средње стручне школе, скрипте, интернет

 

Уводни део – око 10 минута

Главни део – око 30 минута

Завршни део – око 5 минута

УВОДНИ ДЕО ЧАСА:

     У уводном делу часа ћемо се осврнути на претходну наставну јединицу кроз разговор са ученицима. Подсетићемо се главних карактеристика regentskog i Pokoko г костима и направићемо стилску везу између претходне и нове наставне јединице. Са ученицом са посебним потребама се договарам да почне да ради модну скицу али да не жури већ да покуша да прати предавање и да та скица буде слична  на неки начин костиму Рококоа и Регенства. У току главног дела часа проверавам како се ученица сналази и пружам јој помоћ и подршку.

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА:

     У главном делу часа  говоримо о новој наставној јединици. Крећемо од датирања Регентског стула и Рокока, повезујемо их са главним актерима ових историјских  али и модних стилова и уоачавамо сличности и разлике са Барокним стилом. У наставку прелазимо на карактеристике костима и одеће користећи за илустрацију и демонстрацију монитор рачунара, штампани материјал и репродукције.  Почињемо са женским костимом тако што набрајам делове и врсте женске одеће који су се носили у периоду Регентства. Затим активирам ученике дајући им наставничке листиће на којима су набројани ти делови а ученици треба да заокруже и одвоје горње и доње делове одеће. Затим говорим о стилу облачења упоређујући га са барокним стилом и Рококоом и на крају се дотичемо најспецифичнијих делова одеће који су и основне карактеристике Регентства, ато су „Мантуа“ и Робе воланте“  . Прелазимо на мушки део костима који се састоји из три основна дела капута, прслука и панталона. Још ћемо нешто рећи о фризурама а онда прелазимо на Рококо стил односно стил Луј 15. Говоримо о називу и пореклу назива Рококо, главним актерима овог периода и новим карактеристикама материјала. Затим говоримо о женском Рококо костиму и „француској хаљини“ односно Кринолини која се развила из мантуе. Додајмо још о ципелама, фризури, вештачким младежима и пудеру и потом прелазимо на мушку Рококо одећу. Говоримо о основним карактеристикама и о томе шта нови стил доноси светле боје, богат вез, декоративна дугмад. Додајемо нешто о ципелама и фризурама тог доба. Све време се употребљава табла, креда, монитор рачунара и репродукције.

 ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА: Завршни разговор са ученицима кроз понављање кључних делова наставне јединице. наглашава се потреба за питањима и разјашњењу нејасноћа. На смом рају задајем домаћи задатак. Нацртати модну скицу инспирисану одећом Рококоа.

 

 

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ:

 

                             РЕГЕНТСКИ СТИЛ                                                                       РОКОКО

              (Филип Орлеански, Намесник)                                                        (Стил Луј 15.)

                             1700-1730                                                                                 1730-1770

Женски костим:                Мушки костим:                    Женски костим:                        Мушки костим:

Мантуа                                Прслук                                    Француска хаљина                 Светле боје

Робе Воланта                     Кошуља                                 (кринилина)                              Богат вез

                                              Панталоне                                                                                  Декоративна дугмад

 

                                                        ПРИПРЕМА НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

 

НАСТАВНИК: Жељко Радић

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Естетско обликовање

СМЕР: Моделар одеће-оглед

РАЗРЕД: 3.

НАСТАВНА ТЕМА: Историја текстила и одеће-костима

НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: Barokni stil

ТИП ЧАСА: Обрада новог градива

ЦИЉ ЧАСА: Упознавање са најважнијим феноменима регентског стила и Рокока, стицање знања о основним карактеристикама текстила и костима  и развијање стваралачког приступа и осећаја ликовно-естетска решења.

ЗАДАЦИ ЧАСА : Препознавање општих карактеристика текстила и костима, препознавање праваца који су утицалина модна кретања у 20. веку и представљање историјских костима одговарајућим ликовним техникама.

ОБЛИК РАДА: Фронтални, индивидуални

НАСТАВНЕ МЕТОДЕ: монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна

НАСТАВНА СРЕДСТВА: Уџбеник, скрипте, наставни листићи, репродукције

ПОМОЋНА ТЕХНИЧКА СРЕДСТВА: Школска табла, креда, рачунар

КОРЕЛАЦИЈА: Дизај одеће, Конструкција и моделованје одеће

ЛИТЕРАТУРА: Ликовна уметност за гимназије и средње стручне школе, скрипте, интернет

 

 

Уводни део – око 10 минута

Главни део – око 30 минута

Завршни део – око 5 минута

УВОДНИ ДЕО ЧАСА:

     У уводном делу часа ћемо се осврнути на претходну наставну јединицу кроз разговор са ученицима. Подсетићемо се главних карактеристика Ренесансног костима и направићемо стилску везу између претходне и нове наставне јединице. Са ученицом са посебним потребама се договарам да почне да ради модну скицу али да не жури већ да покуша да прати предавање и да та скица буде слична  на неки начин костиму Рококоа и Регенства. У току главног дела часа проверавам како се ученица сналази и пружам јој помоћ и подршку.

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА:

     У главном делу часа  говоримо о новој наставној јединици. Крећемо од датирања Барокног стила, повезујемо их са главним актерима ових историјских  али и модних стилова и уоачавамо сличности и разлике са Ренесансним стилом. У наставку прелазимо на карактеристике костима и одеће користећи за илустрацију и демонстрацију монитор рачунара, штампани материјал и репродукције.  Почињемо са женским костимом тако што набрајам делове и врсте женске одеће који су се носили у периоду Барока. Затим активирам ученике дајући им наставничке листиће на којима су набројани ти делови а ученици треба да заокруже и одвоје горње и доње делове одеће. Затим говорим о стилу облачења упоређујући га са Ренесансним стилом и на крају се дотичемо најспецифичнијих делова одеће који су и основне карактеристике Барока, ато су „Мантуа“ и Робе воланте“  . Прелазимо на мушки део костима који се састоји из три основна дела капута, прслука и панталона. Још ћемо нешто рећи о фризурама а онда прелазимо на Рококо стил односно стил Луј 15. Говоримо о називу и пореклу назива Рококо, главним актерима овог периода и новим карактеристикама материјала. Затим говоримо о женском Рококо костиму и „француској хаљини“ односно Кринолини која се развила из мантуе. Додајмо још о ципелама, фризури, вештачким младежима и пудеру и потом прелазимо на мушку Рококо одећу. Говоримо о основним карактеристикама и о томе шта нови стил доноси светле боје, богат вез, декоративна дугмад. Додајемо нешто о ципелама и фризурама тог доба. Све време се употребљава табла, креда, монитор рачунара и репродукције.

 ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА: Завршни разговор са ученицима кроз понављање кључних делова наставне јединице. наглашава се потреба за питањима и разјашњењу нејасноћа. На смом рају задајем домаћи задатак. Нацртати модну скицу инспирисану одећом Рококоа.

                                                                     V ЛЕКЦИЈА

 

 

                                      ДИЗАЈН КАО СИМБОЛ КВАЛИТЕТА ПРОИЗВОДА

 

 

      Квалитет је материјално својство и последица структуре производа. Квалитет за човекова чула може бити видљив и невидљив. Први, видљив квалтет је доступан чулима: величина, облик, боја, квалитет тона (музички уређај), квалитет текстуре и слично. Такође, квалитет који се може оценити тестирањем производа је видљив квалитет (вожња аутомобилом, седење на столици или фотељи, лежање на лежају и слично). Видљив квалитет производа се ствара, анализира, оцењује и коригује у процесу дизајнирања. Касније интервенције, редизајнирање, је сложеније и скупље и са неизвесним исходом.

 

      Невидљив квалитет производа човек ни чулима не може оценити. То су физичко – механичка својства материјала, неки делови склопа или подсклопа који се „не виде“. Он се може декларисати а да и не постоји.

 

      Ниво квалитета може бити: ниски, средњи, високи и луксузни. Квалитет прати одговарајућа цена.

 

      Квалитет производа у материјалном и употрбном смислу представља његову способност да:

 

      1) Служи сврси

      2) Буде дуговечан

      3) Не отказује у употреби

      4) Лако се одржава и сервисира

      5) Минимално троши енергију

      6) Буде естетичан, економичан, ергономичан и друго.

 

 

 

© 2023 by sssbrankoradicevic. Proudly created with  Wix.com

bottom of page